-Identyfikacja potrzeb Uczestnika Projektu wraz z opracowaniem Indywidualnego Planu Działania

Wsparcie będzie dostosowane do indywidualnych potrzeb Uczestników Projektu, wynikających z ich wiedzy, umiejętności i kompetencji oraz kwalifikacji do wykonywania danego zawodu. Każdy z Uczestników Projektu otrzyma ofertę wsparcia, obejmującą takie formy pomocy, które zostaną zidentyfikowane u niego jako niezbędne w celu poprawy sytuacji na rynku pracy lub uzyskania zatrudnienia. Minimalny zakres IPD w projekcie obejmować będzie minimum trzy zasadnicze etapy:
1. Etap I – Przeprowadzenie diagnozy sytuacji zawodowej uczestnika projektu.
2. Etap II – Przygotowanie IPD przez doradcę zawodowego z udziałem uczestnika projektu.
3. Etap III – Realizacja IPD przez uczestnika ze wsparciem doradcy zawodowego. Zakończenie realizacji IPD.
W przypadku zgłoszenia się osób w wieku 15–29 lat będzie miała miejsce ocena umiejętności cyfrowych oraz w razie potrzeby– uzupełnienie poziomu kompetencji. Ocena umiejętności cyfrowych odbywać się będzie z wykorzystaniem „Europejskiego narzędzia do oceny poziomu kompetencji cyfrowych”. Wynik oceny będzie miał wpływ na zakres szkolenia uzupełniającego poziom kompetencji.
Liczba godzin: 3 godziny zegarowe/os. (2 spotkania indywidualne z doradcą × 1,5 h).

-Szkolenia

Szkolenia mające na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy. Szkolenia realizowane w ramach projektu będą zgodne ze zdiagnozowanymi potrzebami i potencjałem UP oraz zdiagnozowanymi potrzebami rynku pracy tzw. „szyte na miarę”.
Podczas IPD Uczestnicy Projektu kierowani są do udziału w szkoleniu. Uczestnicy uzyskają kwalifikacje lub nabędą kompetencje potwierdzone odpowiednim dokumentem (np. certyfikatem). Dostosowanie tematyki do UP i zapotrzebowania na kwalifikację lub kompetencje (większe szanse na polepszenie sytuacji na rynku pracy).
Liczba godzin: 90 godzin dydaktycznych. W czasie realizacji szkolenia Uczestnikom przysługuje stypendium szkoleniowe, którego kwota uzależniona będzie od aktualnego .

-Staże

Celem staży jest zdobycie/uzupełnienie doświadczenia zawodowego poprzez nabycie umiejętności funkcjonowania w środowisku pracy bezpośrednio u potencjalnego Pracodawcy oraz zdobycie praktyki niezbędnej na rynku pracy. Pracodawcy wybrani będą wg. wskazań UP i/lub Doradcy zawodowego.
Z uwagi na grupę docelową projektu tj. osoby pracujące, uczestnictwo w stażu jest możliwe wyłącznie w przypadku, kiedy istnieje faktyczna możliwości brania w nim udziału (np. osoba pracująca w ramach umowy cywilnoprawnej w weekendy).
Wsparcie w postaci staży realizowane w ramach projektów będzie zgodne z zaleceniem Rady dnia 10 marca 2014 r. w sprawie ram jakości staży (Dz. Urz. UE C 88 z 27.03.2014, str. 1) oraz z Polskimi Ramami Jakości Praktyk i Staży. W przypadku uczestników projektu skierowanych zgodnie z IPD na szkolenie oraz staż rekomendowane będzie, aby staż był powiązany tematycznie z odbytym szkoleniem.
Przy ustalaniu programu będą uwzględnione predyspozycje psychofizyczne i zdrowotne, poziom wykształcenia oraz dotychczasowe kwalifikacje zawodowe stażysty.
Staże przewidziane są dla 8 osób. W ramach zadania Uczestnikom przysługuje stypendium stażowe.